אריק וויס

ARIK WEISS

בעבודתי אני עוסק בשאלה כיצד נוצר מיתוס. תהליך העבודה שלי נעשה בשני אופנים:
האחד, הרכבת דימויי ארכיון דיגיטליים או דימויים שאני מפיק לצורך העבודה, העוברים עיבוד דיגיטלי; והשני, פירוק דימויים באמצעות הקרנות על גבי זכוכיות ומראות כהצבה בחלל. באמצעות פירוק או חיבור באופנים אלו, נוצרים הלחמים של דימויים השואפים לחשוף את השקר שנמצא מאחורי הדימוי המוכר.

אני מגדיר את עבודותיי כקולאז' דיגיטלי, אך למעשה, מנגנון היצור של הדימוי מבוסס על אקט שבו אני לומד את הDNA של הדימוי, ואז משנה את התכונות הפנימיות שלו. התהליך הזה מייצר דימוי חדש, ושואף להציע קריאה חדשה של נשוא המיתוס.

בסדרה ׳בריכות׳, עבדתי עם חומרי ארכיון דיגיטלי שנלקחו ממאגרי שיתוף אינטרנטיים, וכללו סריקות של גלויות משנות ה-50 של אתרי נופש אמריקאים המציגים אידיליה של 'המשפחה בחופשה'. בעבודות אלו עסקתי במניפולציה של שינוי ושבוש של פני שטח הבריכה, על ידי החלפת והכנסת דימוי חדש המרוקן את דימוי הבריכה וחושף את הפאסדה.  

עולם הדימויים שאני עובד אתו קשור לעבודתי כמעצב ברודקאסט. כארט דירקטור ומעצב של פרויקטים כגון פרומואים, אריזות גרפיות לתכניות בערוצי טלוויזיה, פרסומות, קליפים וסרטים לחברות, אני משתמש במקורות ויזואליים שונים שרובם אינטרנטיים ומטרתם לתקשר ולייצר דימוי אידילי.     

בעבודה ׳אסטרונאוטים מתפללים׳, לקחתי תצלום שצולם ע״י נאס"א, של הצוות המקורי בתוכנית אפולו 1 כשהם נראים מתפללים למעין מודל מוקטן של החללית. בעבודה זו פירקתי את הדימוי לשלושה חלקים באמצעות הקרנה על מראה שיצרה החזרה של הדימוי לעבר קיר וזכוכית נוספת, חלבית. הפירוק וההרכבה מחדש של הדימוי בחלל, שאפו לרוקן אותו מהסיטואציה שבה צולם במטרה לבחון מה קורה לדימוי כאשר הוא מופשט מהמימד המיתי שלו.

 

אני שואף להצביע על הנקודה שבה מתקיים הפער בין אירוע או תקופה, לבין הדימוי שנשאר כזיכרון שאחראי על הפיכתו למיתוס.

  

המיתוס שנוצר מהדימויים נשבר ומתגלה כפסאדה ריקה.

 

 001_אסטרונאוטים מתפללים_ הקרנה על מראה וזכוכית, הצבה בחלל

 001A_אסטרונאוטים מתפללים_ רדימייד, צילום ארכיון 2018 (1967)

 002 מונומנט_לופ וידאו, 30 שניות

 003 ללא שם_רדימייד, צילום ארכיון 2018  (1967) 

 004 לונה פארק, קולאז' דיגיטלי 2018

אריק וויס

ARIK WEISS

050-8997710

arik.weiss@gmail.com

www.arik-weiss.com